Pielgrzymowanie sołtysów
 
 
Wojewódzki Urząd Pracy
 
Wybory MSS
 
POSTULATY SOŁTYSÓW
 
Statut
 
Fotki
 
Sztandar
 
PAKIET UBEZPIECZENIOWY SOŁTYSA
 
Taka sobie grupka
 
Dodatkowe grupy
 
Echo
     
Konferencja „WIEJSKA POLSKA. Przedsiębiorcza wieś” - Konin 2014
Podstawowa Opieka Medyczna
Najlepszy sołtys
     
e-mail  
Wypisz   Dopisz


W dniach 8-9 lipiec 2017 ponad 100 sołtysów z województwa małopolskiego uczestniczyło w dorocznej Pielgrzymce Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Tegoroczny wyjazd był wyjątkowy, ponieważ oprócz 25-tego jubileuszu organizowania pielgrzymek do tegoż miejsca, 25-lecie funkcjonowania obchodzić będzie także Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Należy podkreślić, że jest to jedna z niewielu tego typu organizacji w Polsce, która może poszczycić się taką okrągłą rocznicą.

Jadąc w kierunku Lichenia Starego uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie już odwiedzili Częstochowę, aby przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej prosić o zdrowie i wytrwałość w sprawowaniu funkcji sołtysa dla wszystkich z Małopolski oraz o dalszą opiekę nad Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów.

  

Same uroczystości w Bazylice w Licheniu zgromadziły przedstawicieli stowarzyszeń sołeckich oraz środowisk wiejskich w liczbie przekraczającej 1500 osób z całego kraju. Nie da się ukryć, że najbardziej widoczną delegacją była ta z Małopolski. Nie tylko ze względu na najliczniejszą grupę, ale także dzięki podkreśleniu swojego przywiązania do naszej pięknej kultury i tradycji chrześcijańskiej małopolskiej wsi.

Sołtysi z gminy Dębno zawieźli w darach tradycyjnie wypiekany wiejski chleb przygotowany przez jednego z członków rady sołeckiej wsi Wola Dębińska – Pana Kazimierza Roczniaka, który to następnie Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Grzegorz Przybyło wraz z Zarządem złożyli w darach pod ołtarzem Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski.

  

Po uroczystościach w Bazylice, poszczególne delegacje sołtysów udały się na grób Śp. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego, aby złożyć biało czerwone kwiaty i hołd wdzięczności za  okres pełnienia swojej posługi wspierającej środowiska sołeckie i wiejskie.

 

wsteczWstecz Drukuj stronę / Wersja do druku